• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۲۹

خود زنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری


۲ روز گذشته  تفاهم نامه همکاری ما بین میراث فرهنگی و وزارت کار و امور اجتماعی  برای تربیت و آموزش بیش از ۵۰ هزار نیروی کار به امضا رسید. این تفاهم نامه که به تفاهم نامه کاج شهره شده قرار است که وعده هایی که برای اشتغالزایی گردشگری داده شده بود را جامه عمل بپوشانند. هنوز از ساز و کار این تفاهم نامه خبری نرسیده است. اما؛ گویا قرار است فارغ التحصیلان رشته مختلف از طریق یک سامانه ثبت نام کنند و پس از آن  با گذراندن دوره های مختلف جذب بازار کار گردشگری شوند.

آناهید نیوز- شادی کابیانی . بر اساس گفته  دبیر کل موسسات و مراکز آموزشی و گردشگری سازمان میراث فرهنگی در حال حاضر در کل کشور ، بیش از ۱۲۰ مرکز آموزش گردشگری  از سوی سازمان متولی سفر مجوز فعالیت دارند؛  که از این تعداد بیش از ۳۰ مرکز آموزشی در کل کشور فعال است. این موسسات در طی ۶ ماه به آموزش بیش از هزار تا ۲ هزار تن در رشته های راهنمای گردشگری و مدیران فنی دفاتر خدمات مسافرتی می پردزاند و به دیگر سخن به تربیت نیرو می پردازند.

فارغ التحصیلان مختلف رشته های تحصیلی با شرط دارا بودن مدرک کارشناسی و مسلط به یک زبان خارجی و با داشتن علاقه و اطلاعات شخصی می توانندبعد از این ۶ ماه و با موفقیت گذراندن آزمون جامع کارت لیدری و مدیر فنی خود را دریافت کنند و پس ازآن جذب بازار کار شوند.

 

 

miras-1

سرفصل های دروس، استادان از سوی سازمان میراث فرهنگی تعیین می شوند و آزمون جامع ها با همکاری و نظارت سازمان سنجش برگزار می شود.تا اینجا خللی در برگزاری دوره و تربیت و برگزاری آزمون جامع وجود نداردو تمامی علاقه مندان به فعالیت در بخش های مختلف گردشگری می دانند که باید به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بخش های مختلف آن مراجعه کنند تا به هدف خود برسند.اما؛

۱-با دارا بودن چنین شرایطی آیا امضا تفاهم نامه ای با ارگان دیگر برای آموزش گردشگری خود زنی میراث فرهنگی نیست؟

۲-طی روال سال های گذشته مگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از طریق بخش خصوصی به تربیت نیرو نمی پرداخت؟ پس چرابه گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی فارغ التحصیلان رشته های مختلف می توانند در دوره کاج  که با همکاری وزارت کار انجام می شوند شرکت کنند و به عنوان راهنما در دفاتر خدمات مسافرتی مشغول به فعالیت شوند.

۳-در حالی که همه ساله با آموزش سازمان میراث فرهنگی و مراکز و موسسات گردشگری فقط  بیش از ۳۰۰ تن راهنما در صنعت گردشگری به صورت حرفه ای  و ۷۰۰ تن به صورت نیمه وقت فعال نیستند؛آیا از این طریق می توان به نوعی قول هایی که رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره اشتغالزایی در این صنعت وعده داده بود جامعه عمل پوشاند.پس گذراندن دوره های این چنینی پیش از این در میراث فرهنگی انجام و نتیجه آن مشخص شده بود و به دیگر سخن می توان گفت همین تعداد فارغ التحصیل که خیلی از آنها هم از فارغ التحصیلان رشته گردشگری و مرتبط با آن هستند،جذب بازار کار نشده اند؛حال چگونه، سازمانی دیگر می خواهد ۵۰ هزار نفر را جذب بازار کند ؟

 

۵-از سوی دیگر با شرایطی که در حال حاضر برکشور حاکم است و نوسانات ارز و همچنین شرایط سیاسی منطقه که باعث انصراف سفر بسیاری به ایران شده است و همچنین گران بودن سفر های داخلی و پرواز در کشور بسیاری از مردم را از سفرکردن ناامید کرده است و بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی را به ورطه تعطیلی و ورشکستگی رسانده است.

در حال حاضر بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی کارمندان باتجربه خود را به دلیل ناتوانی در پرداخت کردن هزینه  و فشارهای زیاد مالیاتی  و حقوق تعدیل کرده اند و آیا می توانند با این شرایط میزبان ۱۰ تن نیروی کار آموز دیگر باشند.

 

۶- جای امید بود اگر به جای اعلام رقمی به این بزرگی(۵۰ هزار) زمینه های ورد گردشگر و همچنین شرایط هزینه ای سفرها در داخل کشور تسهیل پیدا می کرد، تا بعد از گذشت ۶ ماه با ۵۰ هزار نیروی دوره دیده و متخصص که بازار کاری برای آنها وجود ندارد مواجه نمی شدیم.

۷-آیا تاکنون محاسبه کرده اید که چه تعداد نیروی کار در ۴هزار و ۵۰۰ آژانس مسافرتی  شاغل هستند؟ ارزیابی ها نشانگر فعالیت حدودا ۲۵ هزار تن در حوزه دفاتر مسافرتی حکایت دارد . لذا چگونه دوبرابر آن نیرو جذاب خواهند شد!

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."