• تاریخ خبر : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۲:۴۶

رئیس جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی: مهمانواز هستیم اما لبخند نمی زنیم


به گفته رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، نبود زیر ساخت هاو نداشتن استانداردهای جهانی در ارائه خدمات، نبود سرویس های بهداشتی و آموزش ندیدن فعالان حوزه گردشگری از جمله معضلات گردشگری کشور ماست.ما مهمانواز و خونگرم هستیم؛اما لبخند نمی زنیم.

آناهید نیوز- علی صدرنیا، رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی صبح امروز در حاشیه نشست رسانه ای در تشریح برنامه های یازدهیمن جشن راهنمایان گفت: جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی از سال ۸۲ در کشور شکل گرفت.

 

 

راهنمایان2

 

او با  اشاره به اینکه ورود گردشگر بعد از انقلاب گردشگری و توریسم در ایران شکل گرفت بیان کرد: با توجه به اینکه دفاتر خدمات مسافرتی که در گردشگری فعال بودند بسیار محدود بود در نتیجه تعداد راهنمایان هم کم بود. از آنجا که گردشگری سال ها درایران نبود به ناچار از صفر شروع کردیم و امروزه کسانی که به عنوان پیشکسوت گردشگری می شناسیم از بنیانگذاران گردشگری در ایران هستند.
وی با اشاره به اینکه حرفه راهنما با گردشگر ورودی در شروع شد،گفت: در هر کشوری تلاش می شود که راهنما تربیت کنند چرا که راهنمایان نماینده فرهنگی آن کشور است.

صدرنیا در بخش دیگری از صحبت هایش به اساسنامه نخست تشکیل جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی برای پی گیری مسائل مربوط به راهنمایان اشاره و توضیح داد: بسیاری از قوانین گردشگری بین المللی است و خواسته‌های آنان مشترک است، و در کیفیت و استاندارد تور باید با دنیا هماهنگ باشیم و این راهنمایان گردشگری هستند که نقاط ضعف گردشگری را رصد می‌کنند.

صدرنیا گفت: حرفه‌ای‌ترین گردشگران جهان به ایران سفر می‌کنند زیرا بیشتر این افراد کسانی هستند که در اواخر عمر به ایران سفر می‌کنند یعنی این گردشگران قبل از سفر به ایران حداقل ۳۰ کشور جهان سفر کردند و از طرفی تورهای ایران طولانی مدت است و باید مسافر خارجی هم پول بیشتری داشته باشد تا دو هفته در ایران سفر کند.

رئیس جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی به اقدامات انجام شده در این جامعه اشاره کرد و توضیح داد: بیمه راهنمایان در دستور کار جامعه است ودر سنوات گذشته توسط سازمان میراث فرهنگی پرداخت می شد اما، در حال حاضر جامعه راهنمایان تنها تشکل دارای کد بیمه است که راهنمایان می توانند بیمه خود را از این طریق پرداخت کنند.

او ادامه داد: جامعه، بیمه تکمیلی را ارائه می دهد و در حال حاضر بیش از ۳۲۰ تن از اعضا بیمه هستند

صدرنیا با اشاره به اینکه جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی بیش از ۸۰۰عضو دارد گفت: بیشتر اعضا از جمله ااستادان برجسته دانشگاه هستند که به زبان های مختلف تسلط دارند.

او به ارتباط موثر با جامعه تورگردانان ایران اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰۰ آژانس فعال در زمینه تورهای ورودی عضو این جامعه هستند و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی تنها تشکلی است که توانسته با جامعه تورگردانان قراردادحقوقی منعقد کند.

او به برگزاری همایش تورگردانان در سال ۸۷ به عنوان یکی از موفق ترین برنامه های جامعه اشاره کرد که بیش از ۱۳۶ تن از آژانس داران مطرح دنیا در این همایش حضور داشتند.

وی با اشاره به اینکه در کشور حدود ۱۲ هزار راهنمای گردشگری که کارت‌دار هستند وجود دارند که کمتر از دو هزار نفر فعال هستند و کمتر از ۱۰۰۰ به صورت حرفه ای فعالیت می‌کنند، گفت: راهنمایان گردشگری در ایران به صورت ملی و محلی تعریف می‌شوند.

صدرنیا با اشاره به اینکه آژانس های گردشگری خارجی بارها عنوان کردند که از بهترین راهنمایان گردشگری دنیا راهنمایان گردشگری ایرانی هستند، درباره درآمد راهنمایان گردشگری توضیح داد: میانگین درآمد یک راهنمایی گردشگری سازمان میراث فرهنگی تعیین می‌کند کما اینکه ۵ سال قبل یک راهنمای گردشگری روزی ۳۰ هزار تومان می‌گرفت، ولی هم اکنون به رقم ۳۰۰ هزار تومان رسیدیم و برای زبان های خارجی آلمانی و فرانسوی ۱۰ درصد این رقم افزایش خواهد یافت.

صدرنیا به مشکلات عدم تسلط به زبان خارجی در رستورانها و هتل ها نیز گریزی زد و گفت: با وجود مهمانوازی بسیار خوب ایرانیها، ولی در رفتار با گردشگران هنور تعادل رفتاری مناسب وجود ندارد مثلا خیلی کمتر یک خارجی در ایران با لبخند اطرافیان مواجه می‌شود و از آن طرف هم در برخی مواقع این تعادل رفتاری از سوی دیگر تند و زیاد می‌شود.

رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به اینکه براساس آمارها در سال جاری کمی با ریزش گردشگر مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: مسلما برخورد کشورهای دنیا در ایجاد محدودیت سفر اتباع خود به ایران، هزینه بیمه سفر افراد را بالا می برد و از طرفی قوانین محدودیت آمریکا توسط ترامپ نیز می توان از دلایل این ریزش گردشگر به ایران نام برد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."