• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۰۳

ساز و کار وزارت میراث فرهنگی و گردشگری چگونه است


۱۵سال پیش میراث فرهنگی از معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدا شد و به سازمانی زیر نظر معاونت رئیس جمهور ارتقا یافت؛چرا که در آن زمان فکر می کردند برای حفاظت و حراست از فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم قدرت حرف نخست را می زند و اگر سازمانی قدرت بیشتری در دولت داشته باشد می تواند در مقابله با تخریب ها و توسعه ها قد علم کنند.

آناهید نیوز- شادی کابیانی .اما؛ دیری نگذشت با تغییر مدیریت های ناکارآمد،هرج و مرج و بی برنامه گی، فعالان این حوزه به خصوص بخش گردشگری که همیشه در قدو قواره بخش خصوصی بوده است بیشترین آسیب را محتمل شد؛طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را بعد از یک دهه از فعالیت این سازمان مطرح کرد.

 

 

میراث

 

وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی هر بار و در مرحله نخست یا از دستور کار مجلس خارج می شد یا با طرح یک فوریت، بررسی آن به بعد و در کمیسیون مربوطه موکول می شد، که با رایزنی‌های رؤسای وقت این سازمان  به طور کل منتفی یا کل موضوع به خواب می رفت.

اما؛ تشکل های گردشگری عزم خود را دراین سال های اخیر جزم کرده اند که سازمان میراث فرهنگی وزارتخانه بشود. طرح یک فوریتی آن تصویب شد و از مهر سال گذشته(۹۶) قرار بود طرح دو فوریتی آن تصویب شود که هر بار به بهانه ای به جلسه بعدی موکول شد.

تا اینکه روز یکشنبه این طرح در صحن مجلس مطرح شد که هیات ریسه مجلس به دلیل اینکه با اصل۱۷۵ قانون اساسی مغایر است و نیازمند کسب دو سوم ارا است، را وتو کرد.

پس از آن رئیس کمیسیون فرهنگی و فراکسیون مجلس خبر از تصویب کلیات این طرح دادند، یعنی به نوعی مطرح شد که سازمان میراث فرهنگی ،«وزاتخانه« می شود،پس باید درباره جزییات آن به شور بشینیم.

 

سازو کار وزارتخانه میراث فرهنگی

 

رئیس فراکسیون گردشگری از الحاق مناطق آزادبه عنوان نهادی زیر مجموعه وزارت گردشگری و همچنین تشکیل وزارت گردشگری با ۲ سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی خبر داده است.اما؛ جمشید حمزه زاده، دبیر مجمع تشکل‌های گردشگری از حذف بخشی یا الویت دادن فقط به بخش گردشگری گفته است.

او معتقد است،این سه بخش همسطح با هم تعریف شده‌اند و قرار نیست میراث فرهنگی و صنایع دستی از بدنه اصلی حذف یا به گردشگری اولویت داده شود. ما می‌خواهیم مشکلات را برطرف کنیم نمی‌خوایم در این شرایط، مساله و چالش جدیدی بوجود آوریم.با این دگرگونی، سازمان از مجموعه ریاست جمهوری خارج و به وزارتخانه‌ای مستقل تبدیل می‌شود که فعالیت‌های آن به نسبت گذشته بهتر رصد خواهد شد.

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."