• تاریخ خبر : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۰۶

سهمی که از گردشگری توپ نداریم


یکسال از برگزاری نشست های شورای راهبردی جام جهانی  ایران می گذرد و کمتر از دو روز دیگر سوت آغاز جام جهانی فوتبال زده خواهد شد.  سوتی  که تمامی اخبار و رویدادهای تمام دنیا  را به ویژه ۳۲ کشور شرکت کننده در این رویداد مستطیل سبز را تحت شعاع خود قرار می دهد.فرصتی که تمامی کشور ها سعی  کردند، بهترین سهم را از منظرهای گوناگون برای خود کسب کنند.

آناهید نیوز-شادی کابیانی. یکسال پیش وقتی حریفان ایران در جام جهانی مشخص شدند شورایی با حضور نمایندگانی از وزارت ارشاد، امور خارجه، فرهنگ و ارتباطات، معاونت صنایع دستی، معاونت گردشگری ، وزارت ورزش و جوانان، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران تشکیل داد، تا برنامه های فرهنگی برای حمایت از تیم ملی فوتبال ایران را سیاستگذاری کنند. اما؛ ظاهرا خروجی نشست های این شورا به برگزاری نشست ها ختم شد. هدف و تارگرت های مختلفی در این نشست ها مطرح شد و قرارشد هر دستگاه و ارگان عضو وظایف مربوط به خود را انجام دهد.

 

 

گردشگری توپ

 

هدف اصلی این شورا سیاستگذاری برای برنامه های فرهنگی در جهت حمایت از تیم ملی بود. هدفی که فقط در نامه ها و کاغذ ها جا خوش کرد و به مرحله ظهور نرسید. فرصتی که می توانست برای کشور مان خروجی های زیادی را به ارمغان بیاورید و در برهه  پسابرجام می توانست فرهنگ ایرانی و نو دوستی ایرانی را در کنار صلح به تمام دنیا مخابره و معرفی کند.

جام جهانی روسیه فرصتی بزرگ بودبرای معرفی فرهنگ و هنر ایرانی ، صنایع دستی؛ که بهانه ای برای سفر به ایران و در نهایت افزایش مسافران ورودی به ایران و ارز آوری به کشور باشد.

بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی در زمینه تورگردانی فعال هستند و برخی دیگر که در زمینه سفر به روسیه به عنوان مجری انتخاب شده اند و فارغ از ارائه رقم های میلیونی برای سفر به روسیه و دیدن بازی های ایران؛معتقدند تنها راه معرفی ایران در این جنجال جهانی و فقط حضور نمایشگاه صنایع دستی،گروه های موسیقی بومی و محلی، گروه نمایش های ایرانی و.. است.

آنها معتقد هستند که تنها پخش بروشور های سفر به ایران و معرفی ایران به تنهایی کفایت نمی کند، چون آنقدر تبلیغات قوی از سوی کشور های مختلف در نظر گرفته شده است که پخش بروشور به تنهایی کافی نیست.

حاصل نشست های یکساله شورای راهبردی جام جهانی تنها به ۳ اجرای ارکستر سمفونیک و اجرای چند قطعه ملی ایرانی  و سرود جام جهانی ایران که با عنوان” یازده ستاره” معرفی شده است و همچنین توزیع پرچم توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات ختم شد.

آنچه در این رویداد غافل ازآن شدیم محلی برای پاتوق شبانه ایرانی ها و علاقه مندان به ایران است که در آن محل به برگزاری نمایشگاه صنایع دستی بپردازیم.

اما؛ سفر ارکستر سمفونیک  مایه نکوهش بسیاری است،اگر چه سفر ۱۰۰ تنی این گروه بر عهده یک برند پوشاک ایرانی است ولی بسیاری معتقدند اگر به جای این تعداد ۱۰ گروه موسیقی و نمایش ایرانی و محلی برای پر کردن اوقات فراغت مردم و همچنین ایجاد شور هیجان در میان حاضران بسیار موفق تر و موثر تر است.

اما، سهم سازمان میراث فرهنگی و بالاخص دو معاونت گردشگری و صنایع دستی آن ناچیز است. معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی که خود را همیشه به عنوان متولی سفر و سفیران فرهنگی معرفی می کند،سکوت اختیار کرده است. گویا برای این معاونت جلوگیری از سفرهای خروجی و بالابردن نرخ عوارض خروجی بسیار مفید تر است تا معرفی ایران و تبلیغات ایران در بزرگترین رویداد وزرشی دنیا.

معاونت صنایع دستی که در سال های گذشته خبر از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در شهر های مختلف روسیه به خصوص در کازان و سن پترزبورگ، داده بود تنها به ارائه هدیه صنایع دستی پیش از بازی اکتفا کرد و حضور هنر دستی ایران با تنوع ۳۲۰ نوع را به این هدیه  پیش از بازی ختم کرد.

فرصتی که می توانست به فروش محصولات هنرمندان ایرانی ، اشتغال و در آمد ارزی آنها بیانجامد و شمعی روشن در دل تاریک آنها باشد، اما؛گویا فرصت سوزی تبدیل به هنر شده است.

اما؛ وزارت ارشاد هم تصمیم گرفته پیش از بازی و در دیدار با نمایندگان کشورهای حریف  کتاب های نفیسی  از آثار فرشچیان که از طرف یونسکو منتشر ودر مسکو چاپ شده است که هم از لحاظ مادی و از لحاظ معنوی قابل ستایش است را اهدا کند.

 

 

 

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."