• تاریخ خبر : جمعه ۰۶ بهمن ۱۳۹۶
  • ساعت ۲۱:۵۲

عضو هیات مدیره فدراسیون جهانی رفتینگ: آمار سالانه کشته های گردشگری آبی برابر با سقوط ۱۲ هواپیما در سال است


عضو هیات مدیره فدراسیون جهانی رفتینگ با اعلام این که سالانه هزار و ۲۰۰ گردشگر در ایران در اثر حوادث آبی کشته می شوند ، گفت:« مانند این است که هر ماه یک هواپیما در کشور سقوط کند.»

آناهیدنیوز_ به گفته کیانوش محرابی به دلیل رعایت نشدن استانداردهای طبیعت گردی و گردشگری ماجراجویانه کشته های کوه های اطراف تهران بیشتر از اورست است.

او که ۶ دی ماه ۹۶ در همایش گردشگری ماجراجویانه در یازدهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته سخن می گفت، ادامه داد:«در ۵ سال گذشته در خوزستان ۸۰۰ نفر در رودخانه های آرام کشته شده اند که همه آن ها هم گردشگر بوده اند. این در حالی است که بر اساس آمار فدراسیون غریق نجات آمریکا در سال ۲۰۱۳ از حدود ۳۴۰ میلیون گردشگر آبی دنیا تنها ۲۱ نفر کشته شده اند. »

او که در جمع ۵۰۰ راهنمای تور سخن می گفت درباره استانداردهای گردشگری ماجراجویانه گفت:«ما در چنین تورهایی ۱۵ دقیقه نخست سفر با گردشگران صحبت می کنیم. در ۵ دقیقه  اول به معرفی تور و وسایل، خطرات و هیجان های سفر می پردازیم. در ۵ دقیقه در مورد دوم کار تیمی صحبت می کنیم و این که نقش هرکدام از ما به عنوان راهنما و برگزار کننده تور و گردشگری چیست و چه وظایفی در برابر هم داریم. در ۵ دقیقه سوم هم در مورد خطرات سفر حرف می زنیم و در مورد این که اگر مثلا قایق برگشت آنها به عنوان گردشگر چه باید بکنند و ما به عنوان راهنمای تور چه کار باید بکنیم.»

او با اشاره به این که گردشگری ماجراجویانه در سال های اخیر در ایران خیلی توسعه یافته است، ادامه داد:« اما متاسفانه این رشد بسیار عجیب و ناهنجار و خارج از استانداردها اتفاق افتاده است.»

او با تاکید بر این که برای داشتن یک سفر ماجراجویانه ایمن باید یک سری قواعد و قوانین رعایت شود، افزود:«در چنین سفرهایی به هیچ وجه جایی برای شوخی و خنده نیست و نباید هیچ کاری صرفا برای خندیدن انجام شود چون می تواند به شدت خطرناک باشد.»

محرابی گفت:«اگر می خواهید سفر ماجراجویانه ایمنی داشته باشید باید سه اصل اولیه را رعایت کنید. نخست آنکه کار تیمی اجباری است. دوم آن که تجهیزات باید استاندارد باشد سوم آن که همه کارها باید به روش و شیوه استاندارد انجام شود. نبود هر کدام از این سه گزینه می تواند سفر را تبدیل به یک فاجعه کند و دقیقا به همین دلیل است که در کشور ما تعداد حوادث بسیار زیاد است.»

به گفته عضو هیات مدیره فدراسیون جهانی رفتینگ گردشگری ماجراجویانه در دنیا طرفداران زیادی دارد و به همین دلیل هم استانداردهای ایمنی زیادی برایش تدوین شده است. اما در کشور ما با وجود استقبال زیادی که وجود دارد استاندارد ایمنی برای این مساله تدوین نشده است و جودندارد. افزون بر این که هنوز این نوع سفر و مسایل مربوط به آن متولی مشخصی ندارد.

او ادامه داد:« هنگامی که همه چیز خوب است همه مدعی این حوزه هستند از سازمان میراث فرهنگی گرفته تا فدراسیون قایق رانی و فرمانداری و استانداری . اما هنگامی که کارها خوب پیش نمی رود، هیچ کس مسؤولیت این بخش را برعهده نمی گیرد.»

او یکی دیگر از مشکلات این نوع گردشگری را تمایل زیاد به نمایش و قهرمان دیده شدن، دانست. آفتی که حوادث بسیاری را رقم زده و با توجه به علاقه این افراد به نمایش های دنیای مجازی موجب شده تعداد زیادی از افراد با تصور آسان بودن این کار بدون دانش و تجربه به سمت آن بیایند و دچار مشکل شوند.

محرابی دخالت افراد غیر حرفه ای در شرایط بحرانی را یکی دیگر از مشکلات این بخش عنوان کرد و گفت:« در حال حاضر بسیاری از تورهای طبیعت گری توسط افراد غیر حرفه ای و به شکل بسیار غیر ایمن انجام می شود. ولی بدتر از آن این است که وقتی شرایط ویژه به وجود می آید دخالت افراد غیر حرفه ای کار را خراب تر می کند.»

در ادامه این همایش اسدی، عضو تیپ ۶۵ کلاه سبزهای ارتش و مدرس جستجو و نجات گفت:« یکی از بزرگ ترین مشکلات ما این است که هیچ ارگان یا سازمانی که کار جستجو و نجات را به شکل تخصصی انجام بدهد، نداریم و به همین دلیل کار تورلیدرها سخت می شود. »

او برای حل این مشکل تاکیدکرد:« تورلیدرها باید یک چک لیست طبقه بندی شده برای هر سفر داشته باشد و بر اساس آن بدانند برای هر سفر نیاز به چه ابزار و وسایلی دارند و چه نکاتی باید رعایت شود.»

او تداخل دو تعریف استقرار در طبیعت را که در واقع به بحث اقامت می پردازد، با بقا در طبیعت مشکل آفرین دانست و آموزش هایی را که تحت این عناوین در حال انجام است را فاقد کارایی و استانداردهای لازم عنوان کرد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."