• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
  • ساعت ۰۸:۰۳

مذاکره با نمایندگان ایرلاین های خارجی/شروع اقدامات فوری برای جهش در گردشگری از روز شنبه /


وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه گزارشی از وضعیت گردشگری به سران قوا ارسال شده است گفت: از روز شنبه اقدامات فوری را برای خارج شدن از این وضعیت آغاز می کنیم.

 

آناهید نیوز- علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست هم‌اندیشی تورگردانان کشور که عصر روز گذشته اول بهمن ماه در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد، گفت: این روزها مشکلاتی ایجاد شده که لطمه‌هایی به گردشگری زده ولی مطمئن هستم با همکاری همه شما، این فضا به حالت قبل برمی‌گردد. این اولین‌باری نیست که با چنین چالش‌هایی مواجه می‌شویم. تلاش مضاعف خواهیم کرد که این مرحله زودگذر باشد. در جلسه دولت، گزارش مفصلی در این باره داده شد و دستگاه‌های مختلف درباره شرایط حاضر صحبت کردند و در همه صحبت‌های وزرا بخصوص وزیر امور خارجه اشاره شد که بزرگترین لطمه این اتفاق به گردشگری وارد شده است. همه ما می‌دانیم که این اتفاقات از عهده ما خارج بوده است.

 

 

عمارت-شاپوری-213279-همگردی

 

وی ادامه داد: من گزارش جامعی از بخش‌های مختلف گردشگری گرفته‌ام و برای سران قوا، وزیر امور خارجه، اعضای شورای امنیت ملی، وزارت اقتصاد و بخش‌هایی که باید در جریان قرار می‌گرفتند که بعداً به کمک ما بیایند، فرستادم. پیشنهاداتی نیز برای بخش‌های مختلف دولت فرستاده شد.

 

مونسان در این نشست تاکید کرد که خبرهای بد را کنترل و اثرات آن را در خارج از کشور کم کنیم. اثرات بد اتفاقات نیز تداوم دارد مانند سقوط هواپیما که ضایعه بدی برای کشور بود و ۱۷۶ انسان این‌گونه از بین رفتند. به رغم اینکه اتفاق بدی رخ داد و همه ما نیز ناراحت هستیم ولی هنوز خبرهای آن اتفاق تمام نشده و ادامه دارد. نگرانی من این است که چقدر این اخبار بد زمان می‌برد.

 

وی در ادامه گفت: برنامه خوبی توسط معاون گردشگری آماده شده است. محور برنامه‌هایمان این است که تبلیغات مثبتی که چندی پیش شروع شده بود را دوباره اوج بدهیم. ما تأمل کردیم که اوج خبرها فروکش کند و مراسم چهلم سپهبد سلیمانی و ایام فاطمیه و شهدای سقوط هواپیما بگذرد و ما اگر شرایط مساعد باشد، این برنامه‌ها را از روز شنبه آغاز کنیم و جشن‌ها ادامه یابد. قرار بوده که سفرای خارجی هم در این برنامه‌ها حضور پیدا کنند.

 

مونسان گفت: از وزارت خارجه خواستیم که سفرای کشورهای مختلف بیش از پیش فعال شوند و با ایرلاین‌هایی که پروازهایشان را لغو کرده بودند، دوباره تماس برقرار کنند. همچنین رایزن‌ها و سفارتخانه‌ها در حوزه تبلیغات بیرونی متمرکزتر شوند تا با کمک همه بتوانیم دوباره به حالت نرمال برگردیم.

 

خودم هم در شوک هستم

 

مونسان ادامه داد: در جلسه‌ای که روز شنبه با تشکل‌های گردشگری داشتیم، قرار شد خودمان هم از این شوک خارج شویم. من به خودم آمدم و دیدم که چند روزی است من هم در شوک هستم. همه می‌دانیم شرایط ویژه است ولی اگر فقط افسوس بخوریم، چیزی درست نمی‌شود و اثرات بد آن در حوزه گردشگری وارد خواهد شد. ما باید به سرعت، شادابی را اول به خودمان برگردانیم و گردشگری داخلی را پایش کنیم. شاید گردشگری داخلی و گردشگری خارجی در ظاهر، ارتباطی نداشته باشند ولی اثرات زیاد است. اگر خودمان در لَک رفته باشیم، اثرات آن به گردشگر خارجی هم وارد خواهد شد.

 

 

3357558

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: حجم تبلیغات خارجی را افزایش می‌دهیم، چهره‌های معروف را در دنیا شناسایی خواهیم کرد و به ایران دعوت می‌کنیم؛ کمپینی راه افتاده که این چهره‌های مشهور، عکس و فیلم بگیرند. آنها بهترین مُبلّغ هستند که بگویند ایران امن است. باید در نمایشگاه‌های مختلف خارجی شرکت کنیم و نشان دهیم که ایران امن است.

 

وی بیان کرد: برخی اوقات خودمان در معرض مصاحبه با خبرنگاران قرار می‌گیریم و در ارائه آمار، تعجیل می‌کنیم. همه می‌دانند که آمارهای این‌چنینی متقن نیست و دقیق نمی‌توان گفت که چند درصد تور خارجی لغو شده است. ما می‌دانیم که آمار بالاست ولی خبر منفی برای ما سم است. ما به اندازه کافی لطمه دیده‌ایم؛ این موضوع را تشدید نکنیم. خواهش من این است که مصاحبه منفی انجام ندهید.

 

جبران کاهش درآمدهای عمومی دولت از طریق مالیات

 

مونسان گفت: از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستم که فشارهای مالیاتی را کاهش دهد. درآمدهای عمومی دولت کاهش پیدا کرده و این موضوع باید از طریق مالیات تأمین می‌شد. فشار مضاعفی روی همه بخش‌ها وجود دارد. وزیر قول داد که در این باره کمک کند. از او خواهش کردم که فشار به آژانس‌های مسافرتی نیاورد تا آنها به شرایط نرمال برسند. هتل‌ها در این زمینه عملکرد بهتری داشتند و به رغم آسیب‌هایی که دیده‌اند، به شرایط عادی برگشته‌اند.

 

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: ما نمی‌توانیم درخواست ویژه‌ای برای بودجه داشته باشیم چون همه بخش‌ها دچار مشکل هستند. اتفاقاً در میان وزارتخانه‌های فرهنگی، بالاترین دریافتی متعلق به وزارت میراث فرهنگی بوده است. به دو ماه پایانی سال نزدیک می‌شویم ولی فقط توانسته‌ایم ۶۰ درصد بودجه را بگیریم. برای نمایشگاه‌های خارجی، بودجه ریالی داشتیم، وقتی ارز بالا رفت، آن بودجه هم می‌توان گفت که یک‌سوم شده است. ما باید حرف‌هایی بزنیم که عملیاتی شود.

 

استفساریه از مجلس

 

وی درباره آمار لغو تورهای ورودی نیز گفت: در خبرسازی‌ها دقت کنید. همه قبول داریم که نمی‌توان آمار دقیقی داد حتی ما هم به عنوان وزارتخانه نمی‌دانیم چقدر تور کنسل شده است. اینکه یک نفر خودش عددی را اعلام کند، خوب نیست. در دام خبرنگاران نیفتید بالاخره خبرنگاران به دنبال آن هستند که خبر تولید کنند. اینکه به خبرهای منفی اضافه کنیم، دستاوردی نخواهد داشت. ما باید خبر مثبت تولید کنیم.

 

مونسان درباره معافیت مالیاتی آژانس‌ها افزود: در شورای عالی صادرات، موضوع مالیات را مطرح و گله کردم که همه اعضا به نفع ما رأی دادند. دستور معاون اول نیز درباره آن صادر شد اما متأسفانه در قانون به گونه‌ای نگارش شد که شامل حال نمی‌شود. بنابراین به ناچار مسیر قانونی مجلس را طی کردیم و چون این موضوع زمانبر بود، استفساریه‌ای را از رئیس مجلس گرفتم که اگر پاسخ دهند، حتماً وضعیت مالیاتی بهتر می‌شود.

 

افزایش نرخ موزه‌ها انجام نمی‌شود

 

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره گلایه آژانس‌های مسافرتی از افزایش نرخ بلیت موزه‌ها گفت: حدود ۵۰ درصد مصوبه دولت را برای افزایش نرخ بلیت‌ها اعمال کرده‌ایم؛ این موضوع در سرجمع بودجه وزارتخانه وارد می‌شود. در صورت حذف این بلیت‌ها، درآمدها کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر، ما نمی‌توانیم به شما کمک کنیم. بخش‌های کشور با یکدیگر مرتبط هستند و فشار بر روی یک بخش، اثر منفی بر روی بخش دیگر خواهد گذاشت. قرار بود ۵۰ درصد مصوبه دوم را به زودی ابلاغ کنیم ولی همین‌جا قول می‌دهم که افزایش مازاد نخواهیم داشت و همین مبلغ را نگه داریم البته باید بدانید در قیاس با موزه‌های دنیا، نرخ بلیت موزه‌های ایران به شکل بسیار برخورنده، پایین است. وقتی به یک فرد خارجی بلیت ۲۰۰۰ تومانی می‌دهیم که اگر آن را به یورو تبدیل کند، از یک سِنت هم کمتر می‌شود، این مبلغ برای کشور ناپسند است. آنقدر درآمد موزه‌ها مهم نیست که عواقب نرخ کم مهم است. فکر می‌کنم اگر با این شرایط، موزه‌ها را رایگان کنیم، حداقل می‌گویند در ایران موزه‌ها رایگان است بنابراین در بهمن ماه افزایش نرخ بلیت را نخواهیم داشت.

 

سود زیادی که مسئول نمایشگاه گردشگری تهران در سالهای پیش می‌گرفت!

 

در حوزه نمایشگاه‌ها شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی وارد شده است و نقش کمک کننده دارد چه در نمایشگاه‌های خارجی و چه در نمایشگاه تهران. برخی می‌گفتند که فردی چندین سال هست که نمایشگاه گردشگری تهران را برگزار می‌کند و سود زیادی می‌گیرد ما جلوی آن را گرفتیم و به شرکت خودمان دادیم که منافع شخصی نیز پشت آن نباشد و اگر سودی حاصل می‌شود نیز به حوزه گردشگری برگردد. هر کجا که احساس کردید می‌توانید نمایشگاهی را برگزار کنید اقدام کنید کار شرکت مادرتخصصی دخالت نیست بلکه کمک کننده هست.

 

وی درباره افزایش نرخ کرایه اتوبوس‌ها گفت: به من اعلام کنید که اگر خارج از قاعده وزارت راه این اتفاق افتاده با وزیر راه در این باره صحبت کنم اما اگر با توجه به افزایش نرخ تجهیزات و روند معمول افزایش داشته نمی‌توان کاری کرد.

 

وزیر میراث فرهنگی گفت: اتفاق خوب این هست که تعداد گردشگران ده ماهه امسال با آمار گردشگران ده ماهه سال گذشته برابر شده است زود قضاوت نکنید و شاید این اتفاقات اخیر در یک ماه اثر داشته باشد. خوشبین بودم که اگر ایرلاین‌های خارجی به خصوص لوفت هانزا پروازهایش را ادامه می‌داد، اثراتش روی ما کم باشد. قرار شد تا نماینده آن را در تهران ببینم و آنها را به برقراری دوباره پروازها ترغیب کنم.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."