• تاریخ خبر : شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷
  • ساعت ۲۰:۱۴

مسافری که خارج می‌رود مجرم نیست/گردشگری ورودی افت نداشته است


علی ‌اصغر مونسان گفت: چه کسی گفته مسافری که خارج می‌رود جرمی مرتکب شده است؟! اتفاقا آمار سفرهای خارجی ایرانی‌ها اسفبار نیست و حالت نرمالی دارد.

اناهید نیوز-رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست رسانه ای امروز پس از ارائه گزارش ستاد هماهنگی خدمات سفر و اعلام امارهای نوروزی در پاسخ به پرسش ها خبرنگاران اظهار کرد: دنبال آماری هستیم تا نشان دهد نسبت سفرهای خارجی ایرانی‌ها در قیاس با سایر کشورها چگونه است، چون در حوزه گردشگری گاهی غلو می‌شود. درحالی که براساس آمارهای موجود وضعیت سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور اسفبار نیست و حالت نرمال دارد.

وی اظهار کرد: فکر می‌کنم این مشکلات که از آن حرف زده می‌شود فقط مبتنی بر یک کلیپ باشد که صف طولانی ایرانی‌ها را به یکی از کشورها نشان می‌دهد. هم ما و هم آن کشور پذیرنده ایرانی‌ها باید به نحوی هماهنگ عمل کنیم که مشکلات در ورود پیش نیاید. ما پیگیری‌هایمان را انجام می‌دهیم. برای ما فرقی ندارد، چه کسی گفته مسافری که خارج می رود جرمی مرتکب شده، اتفاقا فکر می‌کنم حجم سفرهای خارجی ایرانی‌ها به نسبت جمعیت کشور، نرمال و طبیعی است.
مونسان سپس در پاسخ به سوالی درباره نقش سازمان در گردشگری ورودی با توجه به وجود گزارش‌هایی مبتنی بر افت ورود گردشگران خارجی از سال ۹۵ تا کنون، بیان کرد: نباید در اعلام اخبار غلو کرد. ورود گردشگر افت شدیدی نداشته است. فقط در سال ۹۶ در حوزه زیارت برخی از تورها به خاطر حوادث داخلی، لغو شدند، اما شرایط این طور نیست که افت شدید داشته باشیم.
در ادامه محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری ـ درباره حجم سفرهای گردشگران خارجی به ایران با اجرای طرح حراج تور ایران همزمان با نوروز، اظهار کرد: پلیس مهاجرت هنوز آمارها را در اختیار ما نگذاشته، اما تا جایی که خبرها نشان می‌دهد در این مدت سفر خارجی‌ها با همراهی خوب هتل‌ها رشد داشته است.
وی اضافه کرد: طرح تخفیف ویژه هتل‌ها را نیز پیگیری می‌کنیم تا در خرداد و ماه مبارک رمضان دوباره اجرا شود.
او درباره تأثیر افزایش عوارض خروج بر ریزش مسافر گفت: خیلی اعتقاد ندارم این موضوع تأثیری گذاشته باشد. قبلا هم گفته‌ام اگر منظور از افزایش عوارض، کنترل سفرهای خروجی است باید بدانند که اثر چندانی نخواهد داشت همچنان که رشد سفرهای هوایی و زمینی به مقاصد خارجی نشان می‌دهد این موضوع تأثیرگذار نبوده است.
در ادامه سوال‌هایی درباره غیرفعال و کند بودن سامانه ۰۹۶۲۹ که به شکایت و نظارت‌ها ارتباط داشت و اختلاف آمارهای مدیرکل موزه‌ها با آمارهای بازدید که رییس سازمان میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد و ناکارآمدی پرتال گردشگری ویزیت ایران مطرح شد که مونسان با انکار غیرفعال بودن سامانه شکایت و ناکارآمدی پرتال اطلاع‌رسانی گردشگری به استناد ثبت شش میلیون بازدیدکننده درباره اختلافات آماری، توضیح داد: آمار آقای کارگر مربوط به موزه‌های کشور است، در حالی که آن ۱۳۲ میلیون بازدید اعلام شده به تمام جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و فرهنگی کشور مربوط می‌شود.
مونسان اضافه کرد: برنامه این است که برای مناسبت‌ها در این نقاط هماهنگی‌هایی ایجاد شود، چون به زعم بنده این‌ها فرصت‌های گردشگری است و هیچ نگرانی درباره آن‌ها نباید وجود دارد
در این نشست از معاون میراث فرهنگی درباره صدور مجوز کارخانه‌ای در حریم هفت تپه در جریان سفرهای نوروزی سوالی پرسیده شد که وی در پاسخ گفت: موضوع را پیگیری می‌کنم و پاسخ آن را خواهم داد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه درباره برخورد با خانه‌های متفرقه که غیرمجاز مسافر می‌پذیرند تأکید کرد: هم سازمان ما و هم اداره اماکن باید تلاش کنند از فعالیت این خانه‌ها که غیرمجاز مسافر می‌پذیرند جلوگیری کنند. طرح ما گسترش خانه مسافرها است که تحت نظارت فعالیت می‌کنند..
معاون رییس جمهور سپس درباره توافق گردشگری دریایی با سازمان امور بنادر توضیح داد: تاکنون خیلی به این حوزه نپرداخته‌ایم، برای همین برخی از اصطلاح «پشت به دریا» استفاده می‌کنند. وضعیت شهرهای جنوبی نیز نشان می‌دهد گردشگری دریایی چندان مورد توجه نبوده، در حالی که یکی از ضرورت‌ها فعال‌سازی حوزه‌های آبی همچون کارون است.
وی افزود: توافقی با سازمان امور بنادر انجام شد تا هر کسی در حوزه گردشگری دریایی شناور بخرد ۱۰ درصد پول آن شخصی و ۹۰ درصد آن از طریق وام ارزان‌قیمت تأمین شود.
مونسان بیان کرد: باور دارم اگر طرح تعطیلات زمستانی به نتیجه برسد رونق سفرهای دریایی نیز اتفاق خواهد افتاد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."