• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۵۸

معاون میراث فرهنگی استان تهران ؛کاربری فرهنگی و پذیرایی برای خانه های نفیس تهران چه مفهومی دارد


معاون میراث فرهنگی استان تهران با انتقاد از کاربری خانه امام جمعه به فرهنگی و پذیرایی گفت:واحدحقوقی سازمان میراث فرهنگی از مقصران ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان شکایت کرده است.

آناهید نیوز- محسن شیخ‌الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران در نشست خبری با خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی که در ساختمان اداره کل استان تهران ظهر روز هفتم اسفندماه برگزار شد، بیان کرد: ما در تهران بالغ بر ۲۴۰۰ بنای تاریخی واجد ارزش ثبت در فهرست میراث ملی را شناسایی کردیم که از این تعداد حدود ۴۰۰ بنا ثبت ملی شده‌ است یعنی حدود یک چهارم از خانه‌های تاریخی موجود.

 

 

خانه امام جمعه

 

 

معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره خانه قوام‌الدوله که اکنون در دست موسسه فرهنگی (ایکوموس) و این موسسه اجازه بازدید مردم را از این خانه نمی‌دهد، گفت: اداره کل میراث فرهنگی تهران مالک این بناست. باید بررسی کرد که واگذاری و یا اجاره‌ این ملک توسط ایکوموس تا چه زمانی بوده است.  ایکوموس اجازه ندارد که درِ آن را به روی مردم ببندد. اولین برداشتی که از یک بنای ثبت ملی می‌شود، آن است که مالکیت بنا برای همه مردم است. از این جهت اجازه ندارد که آن را به فضای خصوصی تبدیل کند ولی اکنون رسیدگی به بنا قابل قبول است و کاربری مناسبی هم دارد.

 

شیخ الاسلامی درباره مزایده برخی از بناهای تهران مانند خانه جلال‌آل‌احمد یا خانه امام جمعه که توسط صندوق احیا در حال انجام است، افزود: اخیراً در آگهی رسمی که برای برخی از این بناها منتشر کرده‌اند، نوشته شده که «این بناها کاربری فرهنگی ـ پذیرایی خواهند داشت»؛ این عنوان از بیخ و بُن غلط است. این کاربری برای خانه امام جمعه هم ذکر شده درحالی‌که این خانه جزو نفیس‌ترین خانه‌های تهران است.

 

 

شکایت از مقصران ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان

 

معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره پرونده ساخت‌وساز در عرصه کاخ گلستان اظهار داشت: از مالک و شهرداری منطقه ۱۲ به شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده‌ایم. از نظر کارشناس رسمی دادگستری، حداکثر ارتفاع مجازی که می‌توانسته در آن محدوده ساخته شود، ۷.۵ متر بوده است اما مجوز صادر شده ۱۰.۵ متر با ۲ طبقه زیرزمین است که از آن هم تخطی شده است و اکنون با احتساب شیروانی و ارتفاع ستون‌ها به ۱۳ متر می‌رسد. واحد حقوقی سازمان میراث فرهنگی نیز از مقصران این موضوع در شورای فنی وقت استان تهران بابت این موضوع شکایت کرده است.

 

شیخ الاسلامی از مرمت برخی از موزه‌های تهران خبر داد و گفت: مسجد قنبرعلی‌خان، بازارچه عودلاجان و موزه رسام عرب‌زاده در مرحله عقد قرارداد برای مرمت هستند. در موزه رضا عباسی به طبقه اول و دوم سر و سامان داده شده و فاز اول آن تمام شده است. تا قبل از تعطیلات عید، بخش پیش از اسلام آن راه‌اندازی می‌شود. کار مرمتی موزه نقاشی پشت شیشه هم انجام شده و در مرحله رنگ‌آمیزی نهایی است. این موزه تعطیلات عید به روی مردم باز خواهد شد.

 

معاون میراث فرهنگی استان تهران درباره کافه ایل بختیاری که در محوطه موزه نقاشی پشت شیشه ایجاد شده بود نیز گفت: مسئول کافه به تعهداتش عمل نکرد، تا پایان بهمن فرصت داشت این تغییراتی را در شکل کافه ایجاد کند و یک فضای فرهنگی داشته باشد. در طرح مصوب آن، چادر و آلاچیق نبود.

 

وی ادامه داد: مرمت بخش هایی از موزه آبگینه نیز انجام شده و پیمانکار این طرح را به خوبی انجام داد. یکی از موارد آزاردهنده در موزه فرش، نبود نور مناسب بود که سعی می‌شود تا پایان سال ساماندهی سیستم نور و حفاظت الکترونیکی آن انجام شود. موزه هنرهای ملی نیز یکی از نفایس تهران است ولی اکنون زمانی که وارد آن می‌شوید، تأسف خواهید خورد، چرا که پیمانکار آن به درستی انتخاب نشده بود.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."