• تاریخ خبر : یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸
  • ساعت ۰۸:۲۵

مهمانوازی در خانه های ساخته شده از نی


مضیف به رسم مهمانوازی عرب های خوزستان در کل استان ساخته شده تا نمایش دهنده فرهنگ میزبانی اعراب حاشیه تالاب های این استان در خانه های ساخته شده از نی باشد.

آناهید نیوز-عرب‌های خوزستان فرهنگ خود را در مضیف به نمایش می‌گذارند. آنها مضیف هایی که ۶ هزار سال قدمت دارند را در قالب فعالیت‌های فرهنگی مؤسسه مردم نهاد مسیان احیا می‌کنند تا هم از گردشگران استان میزبانی کنند و هم فرهنگ میزبانی خودشان را به دیگران معرفی کنند. آن هم در مضیف هایی که تنها در ایران و جنوب عراق ساخته در کنار تالاب‌ها از نی‌های خودروی هورالعظیم و شادگان و کارون و…. ساخته می‌شود.

 

 

2033707

 

نحوه ساخت مضیف را پیرمردهای تالاب نشین خوب بلد هستند به همین دلیل گروهی از جوانان عرب خوزستان هنر این پیرمردها را یاد گرفته اند و هر کجا که تقاضا باشد آن را برای میزبانی می‌سازند. برای این مضیف ها دری ساخته نمی‌شود. در مضیف برای همه مهمان‌ها باز است مهمان تا سه روز می‌تواند اینجا اقامت کند بدون اینکه از سوی میزبان مورد سوال واقع شود. بعد از سه روز میزبان می پرسد آیا چیزی نیاز دارد یا نه.

 

 

 

1115949

 

در این مدت هم از سوی میزبان پذیرایی می‌شود با همان سبک و سیاق عربی و با قهوه عربی که طرز تهیه و حتی خوردن آن آدابی دارد که از سوی میزبان به مهمان توضیح داده می‌شود. مالکان این مضیف ها در طول ایام اربعین هم میزبان زائران بوده اند. هر زمان دیگری هم که به استان خوزستان بروید می‌توانید روی میزبانی عرب‌های خوزستان در این مضیف ها که حالا تعدادشان رو به افزایش است حساب باز کنید. مضیف هایی که سرتاسر تنها از نی ساخته شده اند و نه مصالح ساختمانی دیگر.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."