• تاریخ خبر : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۴۷

نخستین شهر دایره ای ایران را از نزدیک ببیند


شهر ساسانی  گور، نخستین شهر دایره ای شکل ایران است که به دستور اردشیر بابکان در فیروز آباد فارس ساخته شده است.

آناهید نیوز نام قدیم فیروزآباد فارس گور است،که شهر بزرگ با حصاری عظیم بوده است. می گویند این شهر در زمان حمله اسکندر به کلی ویران شده و بعد ها در زمان ساسانیان و به دست اردشیر بابکان احیا و بازسازی می شود.

 

 

 

گور2

 

پیشینه فیروزآباد به واپسین سال‌های حکومت پارتیان بازمی‌گردد. اردشیر بابکان در زمان اردوان پنجم اشکانی حاکم ایالت فارس بود، این شهر را در جلگه فیروزآباد بنیاد کرد و آن را اردشیرخورّه(به معنی فر اردشیر) نامید این شهر در سراسر دوران ساسانی جایگاه ممتاز خود را نگه داشت و کرسی‌نشین کوره اردشیر، و دارای قلعه دیدبانی موسوم به قلعهٔ دختر بود که هنوز هم آثار ان به جا مانده است. یکی از پنج ناحیه اداری ایالت فارس بود. در اوایل دوران اسلامی، اردشیرخورّه – که اکنون به آن گور می‌گفتند- همچنان شهری مهم و پررونق بود. چنان‌که در قرن پنجم هجری گور دارای مسجد جامع، بیمارستان، مدرسه و کتابخانه‌ای بزرگ بود.

در عکس های ماهواره ای که از این منطقه تهیه شده است این منطقه و این شهر را به شکل دایره نشان می دهد.

 

این شهر چهار دروازه اصلی داشته است. این دروازه‌ها عبارتند از باب مهر که از طرف شرق، باب بهرام که از طرف غرب‌، باب هرمز که دروازه شمالی محسوب می‌شده و در آخر نیز باب اردشیر که از طرف جنوب باز می‌شده است.

 

 

 

گور-1

 

 

از جمله یافته‌های مهم باستان شناسی در شهر گور، کشف دروازه تخت نشین بوده است که شباهت زیادی به سر درهای تخت جمشید دارد.

رنگ‌های به کار رفته در این کف همچنان سالم هستند و توجه ساسانیان را به استفاده از رنگ های متنوع در معماری نشان می‌دهد.

 

یادآور می شود شهر گور یا فیروز آباد امروزی یکی از مراکز اصلی اختر شناسی در زمان خود بوده است و ابوریحان بیرونی در نوشته های خود به آن اشاره کرده است.

این شهر تاریخی و علمی را به عنوان مقصد سفر خود در نوروز انتخاب کنید و از شنیدن وقایع ، داستان های تاریخی و کاووش های باستانی در این منطقه لذت ببرید.

 

تور ترکیبی شیراز ، فیروز آباد ، مرودشت توسط گروه ایرانگردی مارکوپولو طراحی شده است. برای حضور در این تور که نخستین پیشنهاد ماست می توانید به www.iranmarcopolo.com مراجعه کنید یا با شماره  تلفن های  ۰۲۱-۴۱۶۱۳داخلی ۱۰۲-۱۰۳-۱۰۴ تماس بگیرید.

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."