• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۱:۰۴

هیجان در سفری یک روزه در کنار تهران


در میان سوز و سرمای روزهای زمستانی شاید انتخاب کنید که در کنار پنجره بنشینید و با نوشیدن یک فنجان چای داغ از منظره ی برفی لذت ببرید. شاید هم تصمیم به انجام تفریحی هیجان انگیز در این فصل بگیرید.اما؛ اگر گزینه دوم را انتخاب می کنید؛تعطیلات آخر هفته فرصت مناسبی است تا دست از زندگی پر استرس و رنگ پریده شهری بردارید و به دامان طبیعت بی‌نظیر و رنگارنگ بروید.البته اگر دوست دارید که آدرنالین در بدنتان افزایش داشته باشد اسکی که ورزشی ماجراجویانه است را انتخاب کنید.

 آناهید نیوز- شادی کابیانی، پس از طی مسافت ۱۷ کیلومتر از شهر کرج به سمت چالوس (در حدود ۳ کیلومتر قبل از سد کرج) وارد مسیر فرعی آسفالته خوزنکلا می‌شوید.با طی مسافت تقریبی ۱۷ کیلومتر و گذشتن از خوزنکلا، ارنگه و سیجان به روستای خور می‌رسید. که در آنجا یکی از بکر ترین پیست های اسکی اطراف تهران قرار دارد.

 

 

پیست اسکی خور2

 

منطقه اسکی خور سال ها پیش شناسایی شده بود، اما نبود سرمایه گذار این منطقه را تا مدت ها به حال خود رها کرده بود. این پیست از سه سال پیش فعالیت رسمی وقابل توجه خود را توسط بخش خصوصی آغاز کرده است و با استقبال زیادی هم روبرو شده است.

این ملک هزارو ۴۰۰ متر وسعت دارد و در ارتفاع ۲ هزارو ۴۰۰متری از سطح زمین واقع شده است.

بلبلیان،مدیرعامل پیست اسکی خور در گفت و گو با خبرنگار آناهید نیوز توضیح داد:تیم کارشناسی ماطی ۲ سال گذشته تمام تفرجگاه های اطراف پیست را شناسایی کردیم،تا بتوانیم بسته ای برای سفر ارائه بدهیم،که بتوانیم این منطقه و قابلیت های آن را معرفی کنیم.

برای ما بسیار مهم بود که بدانیم ۴ فصل منطقه خور چه ویژیگی هایی دارد.چون که همه برای اسکی اینجا نمی آیند و فصل اسکی اینجا نیستند.و همزمان مشاوران فرانسوی را استخدام کردیم. ما به واقع دریافتیم که خور تفرجگاه ۴ فصل است و اما اینکه بدانیم در بهار ،تابستان،پاییز چه ویژیگی هایی را دارد این منطقه را گشتیم و هر ۱۵ روز به قله می رفتیم که بدانیم پوشش گیاهی منطقه چیست؟

او ادامه داد:این منطقه جز مناطق حفاظت شده در محیط زیست است از این رو مطالعاتی را با همکاری محیط زیست انجام داده ایم.

 

 

پیست اسکی خور4

 

ما فعالیت های کوتاه مدت را برای این محل  پیش بینی کرده ایم. پرواز پاراگرایدر را راه اندازی کردیم ،امکان پرواز هلکوپتری را در اینجا فراهم کردیم،مسیر پیاده روی به قله را در نظر گرفتیم.مسیر آبشارکه از داخل پیست هم می توانیم اختصاصی به آبشار خور برویم.مسیرراه های دوچرخه سواری و درشکه سواری را راه اندازی کرده ایم.همچنین جشنواره مختلف به فراخور برداشت محصولات مختلف که همه را می توانیم به عنوان یک فرصت ببنیم.

 

او در پاسخ به این سوال که پیست اسکی خور برای چه نوع اسکی در نظر گرفته شده است گفت: اسکی آلپاین ،سرعت یا شوس ،اسنوبُرد هم می تواند در این جا اسکی کند چرا که تله کابین ما تله کابین بشقابی است و اگر کسی اسکی بلد نباشد،نمی تواند به قله برود.

 

وی نزدیکی به تهران و رانندگی در یک مسیر امن را ازجمله ویژگی های این پیست عنوان کرد. همچنین به بکر بودن و خصوصی بودن پیست اسکی خور اشاره کرد. مشکلات نداشتن پارکینگ، شلوغی و ازدحام صف برای سوار شدن بر تله کابین ها  از جمله مواردی است که در پیست اسکی خور در آن نمی توان سراغی گرفت.

و اینجا راحت می توان اسکی کرد و کمتر از ۵ دقیقه می توانید دوباره به بالای قله برسید. و از امکاناتی چون استراحتگاه، کافی شاپ و رستوران استفاده کرد.

 

 

پیست اسکی خور5

 

بلبلییان افزود: آموزش اسکی داریم و وسایل اسکی هم اجاره می دهیم وهزینه استفاده از آن ۵۵ تومان است و تخفیف هایی را در فصل های مختلف در نظر گرفته ایم.

مسیر رسیدن به پیست اسکی خور جاده اسفالتی خوب با مناظر فوق العاده ای دارد. سکوت در منطقه حرف اول را می زنید.اما باید مراقب باشید مسیر اصلی را گم نکنید به‌عنوان راهنمایی راه سمت چپ از دوراهی ابتدای راه به خوزنکلا می‌رسد و باید راه سمت راست را ادامه دهید همچنین در ورودی روستای سیجان نیز راه سمت راست وارد روستای سیجان می‌شود که باید راه سمت چپ را ادامه دهید. اما زیبایی های منطقه خور تنها مربوط به استفاده از پیست اسکی آن نیست. روستای خور و باغات و مناظر بی بدلیش، آبشار خور هم از دیگر زیبایی های این منطقه است.

 

قدمت دیرینه روستای خور

در نزدیکی محوطه مسجد جامع نیز چناری ۸۰۰ ساله وجود دارد که سندی زنده از تاریخی بودن منطقه است. از محوطه برج و باروی قلعه خور، بخش بسیار کوچکی باقی مانده است که با  بررسی‌های انجام‌شده یکی از برج‌های این قلعه تا سال ۱۳۴۰ نیز پابرجا بوده که متأسفانه امروزه بخشی کوچک از آن باقی است.

 

 

پیست اسکی خور7

آبشار خور

آبشار زیبای خور با ارتفاع ۵۰ متر در مجاورت روستای خور در استان البرز و در فاصله ۱۷ کیلومتری جاده کرج -چالوس  واقع شده است.این آبشار به‌اندازه‌ای بلند است که از فاصله‌ای دور می‌توان آن را دید و خستگی پیاده‌روی کوتاه انجام‌شده از بدن را به در کنید. ارتفاع آبشار به ۵۰ متر می‌رسد و محل ریزش آب به‌صورت صخره‌ای و کاملاً عمود بر زمین است.

 

 

پیست اسکی خور6

 

قله گندم چال

قله گندم چال (پهنه سار یا پشته بند) از قلل البرز مرکزی به ارتفاع ۳۶۰۰ متر در بین جاده چالوس و جاده سولقان قرار گرفته است . این قله از شمال به شهرستانک ، از غرب به روستای خور و جاده چالوس ، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه وردآورد منتهی می شود .

برای دست یابی به این  قله از دو مسیر میتوان صعود نمود، از جاده چالوس و روستای زیبای خور و یا از جاده سولقان و سنگان . اما نکته جالب توجه اینجاست که در هر دو مسیر آبشارهای زیبایی وجود دارد که هر رهگذری را برای دیدن خویش فرا میخواند . آبشارهایی که در زمستان زیبائیشان چند برابر می شود . کله قند یخی در پای آبشار، گاه تا ارتفاع ۲۰ متری تشکیل می شود که در نوع خود کم نظیر است .

 

 

خور8

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."