• تاریخ خبر : پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۹:۳۳

۲ اسفند روز پاسداشت خاطره آفرینان


سفر و‌گردشگری با خاطره و خاطره سازی همراه است؛آنچه که در آخر هر سفر باقی می ماند بیش از تجربه ها،خاطره ها است و هرچه قدر تاثیر خاطره ها بر روح وجان گردشگربیشتر باشد،باز آفرینی ان دلنشین تر خواهد بود.

آناهید نیوز-اما؛چه کسی یا چه کسانی می توانند در گردشگری نقش مستقیم درخاطره آفرینی گردشگران را رقم بزنند.

 

 

 

0A43973A-F56E-4DDA-825B-92497774875C
واژه راهنمای گردشگری ،تورلیدر یا تور گاید برای گردشگران و مسافران واژه دور از ذهنی نیست.فردی که می تواندعلاوه برآرامش ومدیریت سفر یک خاطره کوچک ‌را به خاطره ای بزرگ وفراموش نشدنی تبدیل کند.

بدون تردید راهنمای سفر نقش کلیدی یک رابط را بین محیط (جامعه‌ی میزبان) و گردشگران وسایرذینفعان ایفا می‌کند. هر چه راهنمای سفر در کارش موفق‌تر باشد، کوله‌باری که گردشگر با خود به ارمغان می‌‌برد نیز غنی‌تر بوده و رضایت وی از سفرش بیشتر خواهد بودوجوامع مرتبط نیز بیش ازپیش ازآن منتفع می شوند.
۲ اسفند برابر با ۲۱ فوریه به نام روز راهنماتعیین شده که به لحاظ اهمیت وجایگاه این شغل در تقویم جهانی ثبت شده است.
راهنمایان گردشگری می کوشند تازیبائیهای فرهنگی،تاریخی وطبیعی میهن خود وسایرنقاط جهان را به نحوی شایسته معرفی کنند.
وصدالبته راهنمایان گردشگری سفیران فرهنگی هستند وبعنوان کلید مقاصدو دنیایی از مجهولات موجود در جامعه‌ی میزبان را برای میهمانش به معلومات تبدیل کنند و این گشایش درها زمانی راحت امکان پذیر می‌شود که درجه‌ی اطلاعات و آگاهی‌های راهنما نیز در حد مقبولی باشد؛ به عبارتی آگاهی‌های او در حکم ابزار کار وی است و هر چه این ابزار مرغوب‌تر، دقیق‌تر، ظریف‌تر و کارآمدتر باشد، روند خاطره سازی نیز، بهتروعمیق ترصورت می‌پذیرد بویژه درشرایطی که وجود تکنولژی موجب هوشمندسازی درسفرشده و گردشگران هوشمند خواستار راهنمایان هوشمند درسفرهستند.
چند سالی می شود که در کشور ما هم همگام با سایر کشورهای جهان روز راهنما گرامی داشته می شود. شایدفعالیت راهنمایان ایران به دلیل بعضا متغیرها،کم بود زیرساختها، شرایط اقتصادی و اجتماعی وانتظارات گردشگران دشوار و سخت تر باشد ولی با وجود برخی مشکلات راهنمایان فرهیخته توانمند و فعال گردشگری در ایران عاشقانه برای معرفی ایران عزیز درتلاش اند ونیز برای سربلندی و شکوه میهن می کوشند،اما؛ هنوز این شغل در ایران از طرف بسیاری از بخشهای دولتی وخصوصی نا شناخته مانده است.
مغتنم است نیکو روز جهانی راهنمایان را به تمامی فعالان این عرصه تبریک گفته وباابراز امتنان ازتلاشهای ارزنده این عزیزان توفیق و شادمانی برایشان آرزومند باشیم.

 

حسن تقی زاده انصاری

*مدیرعامل هلدینگ گردشگری مارکوپولو


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."